O autorze
Skyboy, londyńczyk - jest wokalistą, kompozytorem i producentem międzynarodowego zespołu Neo Retros. Kompozycje Skyboy'a nie są ograniczone stylem muzycznym - swobodnie porusza się od popu przez punk do rocka, jednak największą siłą jego piosenek są melodie i ważna wiadomość.

IRON LADY – RUST IN PEACE

...przedstawiam kilka faktów o Thatcher, które mam nadzieję pozwolą czytelnikom zweryfikować wizerunek Żelaznej Damy

Nauczanie historii w szkołach w Wielkiej Brytanii ogólnie rzecz biorąc składa się z pompowania wątpliwych „faktów” w podatne na wpływy umysły, podawania sporej dawki dat do zapamiętania, a przede wszystkim z tworzenia obrazu Wielkiej Brytanii jako kraju, który dał dzikusom cywilizację i krykieta oraz przyniósł niewyobrażalny pokój regionom owładniętym wojnami. Uczy się nas, że Wielka Brytania w pojedynkę pokonała nazizm, Napoleona i spuściła prawdziwe cięgi okropnym Argentyńczykom, którzy starali się dostać w swoje brudne łapy wyspę, która przecież „nigdy do nich nie należała”. W Wielkiej Brytanii, Churchill jest czczony – przez naszych nauczycieli historii – ponieważ uwolnił świat od ucisku i wąsacza Adolfa.

Dlatego też kiedy pierwszy raz przyjechałem do Polski zaskoczyło mnie, że wielu ludzi sądzi tutaj coś zupełnie innego, oskarżając naszego „bohatera narodowego” o sprzedanie Polski Rosji. Jednak to inna sprawa jest teraz na rzeczy – Margaret Thatcher – lider pogardzany przez wielu, nie tylko przeze mnie, w Wielkiej Brytanii, równocześnie podziwiany przez tak wielu w Polsce.

Dziedzictwo Thatcher, zdaniem wielu Polaków, odegrało główną rolę w zamknięciu ery komunizmu w ich kraju. Niektórzy polscy komentatorzy wypaczając nieco historię twierdzą też, że to Thatcher udało się wprowadzić zasady ekonomii skapywania (eng. Trickle-down economics) i dzięki temu Wielka Brytania po raz kolejny stała się „wielka”. Więc jak to możliwe, że tak wielu Brytyjczyków cieszyło się wczoraj na wieść o jej śmierci? Zamglona wersja brytyjskiej historii nie ogranicza się do Wielkiej Brytanii, mit Thatcher jest rozpowszechniany także Polakom.


Poniżej przedstawiam kilka faktów o Thatcher, które mam nadzieję pozwolą czytelnikom zweryfikować wizerunek Żelaznej Damy. Ze względu na te fakty i z wielu innych powodów, nawet pojedyncza łza nie chciała zakręcić się w moich oczach na wieść o jej śmierci:

• Stanęła przeciwko sankcjom wymierzonym przez UE w apartheid w RPA, określając partię Nelsona Mandeli (ANC) jako „typową organizację terrorystyczną”.

• Dała znaczące wsparcie upadłemu dyktatorowi Chile – Augusto Pinochetowi, uczestnicząc w kampanii na rzecz uwolnienia go z aresztu.

• Pod jej rządami panowało rekordowe bezrobocie. Mimo, że jako premier Wielkiej Brytanii zmieniała definicję bezrobocia 29 razy i tak wszystkie pomiary wskazywały najwyższą w historii wartość. Nawet wysokie przychody skarbu państwa ze sprzedaży mieszkań kwaterunkowych, zyski z ropy naftowej wydobywanej w Morzu Północnym i dochody z prywatyzacji usług komunalnych nie zdołały zmniejszyć bezrobocia.

• Popierała Czerwonych Khmerów po upadku ich rządów w Kambodży, głosując za zachowaniem przez nich miejsc w Radzie ONZ; organizowała im także szkolenia wojskowe prowadzone przez SAS – elitarną jednostkę British Army.

• Wprowadziła wyjątkowo niekorzystny system podatkowy – poll tax, zgodnie z którym każdy podatnik płacił podatek takiej samej ustalonej lokalnie wysokości, co oznacza, że opodatkowana była osoba, a nie jej dochód, niezależnie od tego, czy było się milionerem czy biedakiem.

• Nie rozwiązała „problem irlandzkiego”. Rezygnując z jakichkolwiek negocjacji z „organizacjami wspierającymi terroryzm” przyczyniła się do kolejnych zamachów bombowych IRA m.in. w Londynie. Problem został rozwiązany kilka lat później, kiedy opuściła arenę polityczną, poprzez dialog.

Żelazna Dama (1925-2013) może w końcu rdzewieć w pokoju.
Trwa ładowanie komentarzy...